Team of Ten selected to compete at the U22 European Boxing Championships in Russia

By 8th March 2019News

TEN members of the GB Boxing squad have been selected to compete in the EUBC U22 European Boxing Championships.

The tournament which will take place in Vladikavkaz, Russia from 7-18 March 2019 will see 296 competitors from 38 countries go head to head. Countries taking part in the tournament include hosts Russia, Spain, Azerbaijan and Ukraine.

This is the 4th edition of the tournament which was created in 2012 after the London Olympic Games.

The strong GB line-up includes commonwealth medallists; light heavyweight, Sammy Lee (gold) and light welterweight, Michael McDonagh (bronze). They are joined by fellow podium squad teammates and England national champions, Kiaran MacDonald (Flyweight), Harris Akbar (welterweight) and Lewis Williams (heavyweight).

Representing GB Boxing from the Podium Potential squad is Callum Thompson (lightweight), Lewis Richardson (middleweight) and Sean Lazzerini (middleweight). Joining them in the line-up are female boxers Ellie Scotney (featherweight) and Shona Whitwell (lightweight).

The full team competing in the tournament are listed below, each will compete in their home nation vests:

52kg Kiaran MacDonald (ENG)
60kg Callum Thompson (ENG)
64kg Michael McDonagh (WAL)
69kg Harris Akbar (ENG)
75kg Lewis Richardson (ENG)
75kg Sean Lazzerini (SCO)
81kg Sammy Lee (WAL)
91kg Lewis Williams (ENG)
57kg Ellie Scotney (ENG)
60kg Shona Whitwell (ENG)

With the first opportunity to qualify for the Tokyo 2020 Olympic Games coming later this year at the Men’s and Women’s World Boxing Championships, the squad will be looking to make an impact and impress at the tournament.

Individual profiles of the boxers from the squad are available on www.gbboxing.org.uk

Results and updates on the progress of the GB boxing team from the tournament will be posted on www.gbboxing.org.uk and also on the @gbboxing twitter feed.

Schedule and Results

Preliminary Rounds
Saturday 9th March
Preliminary Rounds

60kg Callum Thompson (ENG) lost to 60kg Robert Jitaru (ROU) via split decision (3:2)
75kg Lewis Richardson (ENG) beat 75kg Yusuf Gokcek (TUR) via unanimous decision
91kg Lewis Williams (ENG) beat 91kg Robert Marton (UKR) via split decision (4:1)

Sunday 10th March
Preliminary Rounds

64kg Michael McDonagh (WAL) beat 64kg Pierce O’Leary (IRL) via unanimous decision
81kg Sammy Lee (WAL) beat 81kg Federico Antonaci (ITA) via unanimous decision
57kg Ellie Scotney (ENG) beat 57kg Anastasiia Kovalchuk (UKR) via unanimous decision

Monday 11th March
Preliminary Rounds

69kg Harris Akbar (ENG)
beat 69kg Necat Ekinci (TUR) via unanimous decision
75kg Sean Lazzerini (SCO) beat 75kg Vyatautas Balsys (LTU) via unanimous decision
75kg Lewis Richardson (ENG) beat 75kg Anton Stselmakhau (BLR) via unanimous decision
52kg Kiaran Macdonald (ENG) beat 52kg Islam Abumuslimov (RUS) via split decision (4:1)

Quarterfinals
Tuesday 12th March
60kg Shona Whitwell (ENG) beat 60kg Aslahan Mahmedova (BUL) via unanimous decision
57kg Ellie Scotney (ENG) beat 57kg Christina Cravcenco (MDA) via split decision (3:2)

Wednesday 13th March
Quarterfinals
Afternoon session 12:00 GMT
64kg Micheal McDonagh (WAL) beat 64kg Damian Durkacz (POL) via split decision (3:1)
75kg Sean Lazzerini (SCO) beat 75kg Rami Kiwan (BUL) – via split decision (4:1)
75kg Lewis Richardson (ENG) lost to 75kg Vakhtang Harutyunyan (ARM) via unanimous decision
91kg Lewis Williams (ENG) beat 91kg David Michalek (SVK) – via unanimous decision 
Evening Session 15:00 GMT
52kg Kiaran MacDonald (ENG) beat 52kg Dusan Janjic (SRB) – via unanimous decision
69kg Harris Akbar (ENG) beat 69kg Miroslav Kapuler (ISR) – via unanimous decision
81kg Sammy Lee (WAL) beat 81kg Audrey Kosenkov (RUS) – via unanimous decision

Semi Finals
Friday 15th March

60kg Shona Whitwell (ENG) lost to 60kg Rebecca Nicol (ITA) via split decision (4:1)
64kg Micheal McDonagh (ENG) lost to 64kg Turgel Eredmir (TUR) via split decision (4:1)
75kg Sean Lazzerini (SCO) beat 75kg Vakhtang Harutyunyan (ARM) via unanimous decision
91kg Lewis Williams (ENG) beat 91kg Nikolos Begadze (GEO) via unanimous decision

Semi Finals
Saturday 16th March
57kg Ellie Scotney (ENG) beat 57kg Victoria Glover (SCO) via unanimous decision
52kg Kiaran Macdonald (ENG) beat 52kg Nordari Darbaidze (GEO) via unanimous decision
69kg Harris Akbar (ENG) beat 69kg Richard Meinecke (GER) via split decision (4:1)
81kg Sammy Lee (WAL) beat 81kg Bayram Malkan (TUR) via unanimous decision

Finals
Sunday 17th March

Afternoon Session 12:00 (09:00 GMT)
57kg Ellie Scotney (ENG) lost to 57kg Irma Testa (ITA) – via unanimous decision
Evening Session 16:30 (13:30 GMT)
52kg Kiaran Macdonald (ENG) lost to 52kg Daniel Asenov (BUL) – via unanimous decision 
69kg Harris Akbar (ENG) lost to 69kg Vakhid Abbasov (RUS) – via split decision (3:2)
75kg Sean Lazzerini (SCO) lost to 75kg Aleksei Semykin (RUS) – via unanimous decision 
81kg Sammy Lee (WAL) lost to 81kg Oleksandr Pokhrebnyak (UKR) – via split decision (3:2) 
91kg Lewis Williams (ENG) lost to 91kg Ivanov Vladislav (RUS) – via ABD (Bout abandoned at the end of R1 due to illness)

Medal Tally
57kg Ellie Scotney (ENG) – Silver
52kg Kiaran Macdonald (ENG) – Silver
69kg Harris Akbar (ENG) – Silver
75kg Sean Lazzerini (SCO) – Silver
81kg Sammy Lee (WAL) – Silver
91kg Lewis Williams (ENG) – Silver
60kg Shona Whitwell (ENG) – Bronze
64kg Micheal McDonagh (WAL) – Bronze